“Ovo je prva publikacija za trans osobe ne samo na području Hrvatske, već na području čitave regije. Publikacija objedinjuje korisne informacije o tematici spola i roda kao i o samoj tranziciji, a namijenjena je kako transeksualnim i transrodnim osobama tako i njihovim prijateljima/icama i članovima/icama obitelji te stručnim osobama (psiholozi/inje, kirurzi, endokrinolozi etc.).”
“Ovaj priručnik je nastao s ciljem pružanja informacija o pitanjima važnim za transrodne i transeksualne osobe. Namijenjen je kako samim trans* osobama, tako i njihovim porodicama, prijateljima, partnerima, i svima koji se žele upoznati sa ovom tematikom.”
“Gej, biseksualni i trans* muškarci su najčešće u BiH vidljivi samo u kontekstu nasilja i diskriminacije. Sarajevski otvoreni centar želi da učini vidljivim specifičnosti svake od ovih grupa muškaraca, da ih na taj način osnaži i pruži im prostor da ispričaju svoje priče o identitetima, različitosti, neprihvatanju ili prihvatanju, priče o svojim unutrašnjim svjetovima, maštanjima, žudnji, strahovima, stidu, strasti, slobodi, oprezu, hrabrosti i, konačno, coming outu. Upravo zbog toga je nastala i ova knjiga.”
“Publikacija prikazuje jasnu sliku sveobuhvatnog marginaliozvanog položaja trans* osoba i nepostojanja zakonskih regulativa koje bi omogućile funkcionisanje u svim društvenim sferama – zdravstvu, školstvu, pri zaposlenju, dobijanju ličnih dokumenata i prelasku granica.”
“„Trans osobe u Srbiji – analiza položaja i predlog pravnog rešenja. Model zakona o rodnom identitetu“ sadrži analizu položaja trans osoba u Srbiji sa pravnog stanovišta, uz osvrt na njihov položaj u zdravstvenom sistemu, i nudi predlog za unapređenje pravnog položaja trans osoba u vidu Modela zakona o rodnom identitetu sa stručnim obrazloženjem.”
“Brošura „Prekinimo ćutanje! Izveštaj monitoringa diskriminacije i zločina iz mržnje nad trans osobama” nastala je u okviru ProTrans projekta koji je organizacija Transgender Europe realizovala u saradnji s organizacijama iz pet zemalja – Turske, Kirgistana, Moldavije, Mađarske i Srbije. Tokom ProTrans projekta formirana je zajednička baza za prijavu transfobičnih incidenata. Prikupljeni podaci odnose se na slučajeve direktnog i indirektnog nasilja nad trans osobama i primere direktne, strukturalne i institucionalne diskriminacije.”
Jogjakartska načela su nastala 2006. godine na međunarodnom seminaru pravnih stručnjaka_inja i stručnjaka_inja za ljudska prava, u Yogyakarti u Indoneziji. Ova načela su razvijena u cilju smanjenja rasprostranjenog nasilja i diskriminacije na osnovu spolne orijentacije i rodnog identiteta, i kako bi se osiguralo da se se osnovna međunarodno priznata ljudska prava svih osoba poštuju bez obzira na njihovu spolnu orijentaciju i/ili rodni identitet.
Jezik: Hrvatski | Srpski Izdalie: Ženska soba–Centar za seksualna prava | Gayten-LGBT, Centar za promociju LGBTIQ prava Prijevod s engleskog: Slaven Crnić | Milan Đurić i Milica Jeremić Lektura: Nina Čolović | Simonida Jurić
Svjetska strukovna organizacija za zdravlje transrodnih osoba (engl. The World Professional Association for Transgender Health – WPATH) promiče najviše standarde za zdravlje transpolnih, transrodnih i rodno nenormativnih osoba definiranjem Standarda skrbi koji se temelje na najboljoj dostupnoj znanosti i ekspertnome strukovnome konsenzusu. Standardi skrbi u prvome redu služe kao kliničke smjernice za zdravstvene djelatnike/ce koji/e skrbe o transpolnim, transrodnim i rodno nenormativnim osobama. Iako je ovo prvenstveno dokument namijenjen zdravstvenim djelatnicima/ama, Standarde skrbi mogu koristiti i pojedinci/ke, njihove obitelji i društvene institucije da bi doznali na koji način i oni mogu promicati optimalno zdravlje za članice i članove te raznolike populacije.
WPATH je svjestan da zdravlje ne ovisi samo o dobroj kliničkoj skrbi već i o društvenoj i političkoj klimi koja omogućava i osigurava društvenu toleranciju, jednakost i sva građanska prava. Zdravlje se promiče kroz javne politike i zakonske reforme koje promoviraju toleranciju i pravednost prema rodnoj i seksualnoj različitosti te suzbijaju predrasude, diskriminaciju i stigmatizaciju. WPATH predano zagovara takve promjene u javnim politikama i zakonskim reformama.