Your address will show here +12 34 56 78
U našoj čitaonici možeš naći neke korisne i zanimljive publikacije. Piši nam ispod svoje dojmove, kao i sugestije za materijale!
 

 

 

 

 

 

 

 


Izdalie: Trans Mreža Balkan “Globalna pojava i širenje antirodnih narativa nije zaobišlo ni našu regiju u okviru koje poslednjih godina svedočimo sve učestalijim i sve odlučnijim napadima na prva trans osoba, žena i LGBTIQ+ zajednice u celini. Da bismo ilustrovali delovanje antirodnih politika i pokreta u našoj regiji sproveli_e smo istraživanje koje obuhvata analizu antirodnih narativa u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori. Za svaku od tri države analizirane su po dve studije slučaja koje su vezane za događaje koji su se odigrali u poslednjih par godina. U okviru istraživanja smo identifikovali_e neke od najglasnijih aktera antirodnog pokreta po državama i utvrdili mehanizme koji omogućavaju delovanje antirodnih politika i sprovođenje kampanja koje imaju za cilj ukidanje osnovnih ljudskih prava za koja su se žene i LGBTIQ+ osobe decenijama unazad borile.”

 



Izdalie: Trans Mreža Balkan Autori_ke: Aleksa Milanović, Marija Jovanović, Jovan Džoli Ulićević Sa zadovoljstvom vam predstavljamo našu Transfeminističku kuvaricu, koja ima za cilj da pruži feministkinjama i feministima komunikacione alate za širenje transfeminističkih poruka na efikasan način, sa širokim dosegom.

 

Preporuke za medijsko izvještavanje o transrodnim, interpolnim i rodno varijantnim osobama Izdalie: Transovci, Queer Montenegro Cilj ovih preporuka je pružanje smjernica novinarima_kama o načinu izvještavanja o trans, inter i rodno varijantnim osobama, na poštujući i adekvatan način, koji će da služi podizanju svijesti o trans i inter temama, kao i unapređenju ljudskih prava i položaja TIRV osoba u društvu. U ovim preporukama možete pronaći objašnjenje adekvatne terminologije, primjere pozitivnogi negativnog izvještavanja, korisne savjete tokom samog izvještavanja o transrodnim, rodno varijantnim i interpolnim osobama, kao i izbor potencijalnih tema od značaja za medijsko izvještavanje.

 

put_u_prostranstvoPut u prosTRANStvo  Izdalie: Lezbijska organizacija LORI

“Ovo je prva publikacija za trans osobe ne samo na području Hrvatske, već na području čitave regije. Publikacija objedinjuje korisne informacije o tematici spola i roda kao i o samoj tranziciji, a namijenjena je kako transeksualnim i transrodnim osobama tako i njihovim prijateljima/icama i članovima/icama obitelji te stručnim osobama (psiholozi/inje, kirurzi, endokrinolozi etc.).”



Prirucnik-za-Trans-osobe  Izdalie: Kvir Montenegro Autor: Jovan Džoli Ulićević

“Ovaj priručnik je nastao s ciljem pružanja informacija o pitanjima važnim za transrodne i transeksualne osobe. Namijenjen je kako samim trans* osobama, tako i njihovim porodicama, prijateljima, partnerima, i svima koji se žele upoznati sa ovom tematikom.”


Drugo, dopunjeno izdanje priručnika možete preuzeti ovdje.

 

naslovnica-1-coming-out-price-za-web-210x300 18+ Knjiga o nešto drugačijim muškarcima Izdalie: Sarajevski otvoreni centar Priredilie: Jozo Blažević,  Feđa Bobić, Saša Gavrić i Jasmina Čaušević

“Gej, biseksualni i trans* muškarci su najčešće u BiH vidljivi samo u kontekstu nasilja i diskriminacije. Sarajevski otvoreni centar želi da učini vidljivim specifičnosti svake od ovih grupa muškaraca, da ih na taj način osnaži i pruži im prostor da ispričaju svoje priče o identitetima, različitosti, neprihvatanju ili prihvatanju, priče o svojim unutrašnjim svjetovima, maštanjima, žudnji, strahovima, stidu, strasti, slobodi, oprezu, hrabrosti i, konačno, coming outu. Upravo zbog toga je nastala i ova knjiga.”


zivot_van_zadatih_normi Život van zadatih rodnih normi: Transrodnost u BiH Izdalie: Sarajevski otvoreni centar Autori_ke: Damir Banović, Jasmina Čaušević, Slobodanka Dekić, Ryan Finn

“Publikacija prikazuje jasnu sliku sveobuhvatnog marginaliozvanog položaja trans* osoba i nepostojanja zakonskih regulativa koje bi omogućile funkcionisanje u svim društvenim sferama – zdravstvu, školstvu, pri zaposlenju, dobijanju ličnih dokumenata i prelasku granica.”



“„Trans osobe u Srbiji – analiza položaja i predlog pravnog rešenja. Model zakona o rodnom identitetu“ sadrži analizu položaja trans osoba u Srbiji sa pravnog stanovišta, uz osvrt na njihov položaj u zdravstvenom sistemu, i nudi predlog za unapređenje pravnog položaja trans osoba u vidu Modela zakona o rodnom identitetu sa stručnim obrazloženjem.”


gayten Preporuke za medije o izveštavanju o trans osobama Izdalie: Gayten LGBT “Kako su trans osobe često žrtve diskriminacije, nasilja i vrlo štetnih stereotipa, mediji igraju vrlo bitnu ulogu pri formiranju mišljenja velikog broja ljudi, te je jako važno da slede preporuke koje se odnose na etičko izveštavanje, poštuju standarde profesionalnog izveštavanja i samim tim izbegavaju senzacionalizam. Na osnovu istraživanja, zaključeno je da većina štampanih medija u Srbiji koji su u svojim tekstovima pisali o trans osobama izveštava o njima u okvirima profesionalnih standarda. Međutim, ima još mnogo prostora za napredak, s obzirom na prisutnost i krajnje neprihvtaljivih oblika izveštavanja o trans osobama, upotrebe uvredljivih termina, ali i pogrešnih, odnosno izraza koji nisu u skladu sa terminologijom koju preporučuju same trans osobe i aktivisti/kinje. ”

 


“Brošura „Prekinimo ćutanje! Izveštaj monitoringa diskriminacije i zločina iz mržnje nad trans osobama” nastala je u okviru ProTrans projekta koji je organizacija Transgender Europe realizovala u saradnji s organizacijama iz pet zemalja – Turske, Kirgistana, Moldavije, Mađarske i Srbije. Tokom ProTrans projekta formirana je zajednička baza za prijavu transfobičnih incidenata. Prikupljeni podaci odnose se na slučajeve direktnog i indirektnog nasilja nad trans osobama i primere direktne, strukturalne i institucionalne diskriminacije.”


jogjakarta Jogjakartska načela 


Izdalie: Lezbijska organizacija Rijeka “LORI” i Zagreb Pride Prijevod s engleskog i lektura: Sandra Antulov

Jogjakartska načela su nastala 2006. godine na međunarodnom seminaru pravnih stručnjaka_inja i stručnjaka_inja za ljudska prava, u Yogyakarti u Indoneziji. Ova načela su razvijena u cilju smanjenja rasprostranjenog nasilja i diskriminacije na osnovu spolne orijentacije i rodnog identiteta, i kako bi se osiguralo da se se osnovna međunarodno priznata ljudska prava svih osoba poštuju bez obzira na njihovu spolnu orijentaciju i/ili rodni identitet.



Jezik: Hrvatski | Srpski Izdalie: Ženska soba–Centar za seksualna pravaGayten-LGBT, Centar za promociju LGBTIQ prava Prijevod s engleskog: Slaven Crnić | Milan Đurić i Milica Jeremić Lektura: Nina Čolović | Simonida Jurić


Svjetska strukovna organizacija za zdravlje transrodnih osoba (engl. The World Professional Association for Transgender Health – WPATH) promiče najviše standarde za zdravlje transpolnih, transrodnih i rodno nenormativnih osoba definiranjem Standarda skrbi koji se temelje na najboljoj dostupnoj znanosti i ekspertnome strukovnome konsenzusu. Standardi skrbi u prvome redu služe kao kliničke smjernice za zdravstvene djelatnike/ce koji/e skrbe o transpolnim, transrodnim i rodno nenormativnim osobama. Iako je ovo prvenstveno dokument namijenjen zdravstvenim djelatnicima/ama, Standarde skrbi mogu koristiti i pojedinci/ke, njihove obitelji i društvene institucije da bi doznali na koji način i oni mogu promicati optimalno zdravlje za članice i članove te raznolike populacije.


WPATH je svjestan da zdravlje ne ovisi samo o dobroj kliničkoj skrbi već i o društvenoj i političkoj klimi koja omogućava i osigurava društvenu toleranciju, jednakost i sva građanska prava. Zdravlje se promiče kroz javne politike i zakonske reforme koje promoviraju toleranciju i pravednost prema rodnoj i seksualnoj različitosti te suzbijaju predrasude, diskriminaciju i stigmatizaciju. WPATH predano zagovara takve promjene u javnim politikama i zakonskim reformama.


Šta misliš o ovim publikacijama? Koja ti je super? Koja nije ok? Koju smo izostavilei? Diskutiraj, dijeli, pitaj ispod! 🙂

There are no comments for this article.

REPLY A MESSAGE